Lecția nr. 1 = Lesson no. 1 – Global-Learning.ro
string(4) "post"

Lecția nr. 1 = Lesson no. 1

Welcome in Romania! Bine ați venit în România.

Let’s learn Romanian language together! Haideți să învățăm limba română împreună!

The verb “to be”: a fi

a fi = to be

eu = I

eu sunt = I am             Eu sunt Denissa. Eu sunt profesoară. Eu sunt mamă.

tu = you (singular)

tu ești = you are          Tu ești Ioan. Tu ești inginer. Tu ești tată.

ea = she

ea este = she is            Ea este Maria. Ea este medic. Ea este sora mea.

el = he

el este = he is              El este Bogdan. El este medic. El este fratele meu.

we don’t have a word for “it”, but the verb is “este”:   It is a chair = Este un scaun.

noi = we

noi suntem = we are                Noi suntem Maria și Ioan. Noi suntem căsătoriți.

voi = you (plural)

voi sunteti = you are               Voi sunteți Radu și Irina. Voi sunteți frații mei.

ei = they (masculin)

ei sunt = they are                     Ei sunt fiii mei. Ei sunt Ioan și George.

ele = they (feminin)

ele sunt = they are                   Ele sunt Ioana și Cristina. Ele sunt fiicele mele.

Eu sunt Denissa. Eu sunt profesoară. Eu sunt mamă.

I am Denissa. I am a teacher. I am a mother.

Tu ești Ioan. Tu ești inginer. Tu ești tată.

You are Ioan. You are an engineer. You are a father.

Ea este Maria. Ea este medic. Ea este sora mea.

She is Maria. She is a doctor. She is my sister.

El este Bogdan. El este medic. El este fratele meu.

He is bogdan. He is a doctor. He is my brother.

It is a chair = Este un scaun.

Noi suntem Maria și Ioan. Noi suntem căsătoriți.

We are Maria and Ioan. We are married.

Voi sunteți Radu și Irina. Voi sunteți frații mei

You are Radu and Irina. You are my brothers.

Ei sunt fiii mei. Ei sunt Ioan și George.

They are my sons. They are Ioan and George.

Ele sunt Ioana și Cristina. Ele sunt fiicele mele.

They are Ioana and Cristina. They are my daughters.

Meu = my (masculin singular)

mea = my (feminin singular)

mei = my (masculin plural)

mele = my (feminin plural)